Liturgical Ministers Schedules

The following are master liturgical ministers schedules (Rota) for the many volunteers that help make our worship services run smoothly. Note: Those serving should be aware that these calendars do not reflect any substitutions.

February 2, 2020, The Fourth Sunday after the Epiphany, The Presentation of Our Lord
First Lesson: Malachi 3:1-4
Psalm: Psalm 84 or Psalm 24:7-10
Second Lesson: Hebrews 2:14-18
Gospel: Luke 2:22-40

Serving at 8:00 a.m.
Celebrant & Preacher: JEP+
Lector: Barbara Brown
Subdeacon: Roberta Farman Stein
Acolyte: Jeff Drum
Ushers: Betty Little, Yvette Seaton, Carl Waiters, Jim Tringas
VPOD: NEEDED

Serving at 10:45 a.m
Celebrant: ACS+
Preacher: JEP+
Assisting/Deacon: ROS+
Subdeacon: Carl King
Verger: Doug Hutto
Eucharistic Ministers: Evette Guine-Paige, John Budall, Mary Lynn Sepkowitz, Jeff Mason, Scott Holbrook
Lectors: Michele Birch, Tony Craghead
Thurifer: Jim Shannonhouse
Acolytes: Rebekah McMillian, Maddi Lineberger, Grant Blythe, Rosie Cudabac, Lena Miano
Intercessors: Pat and Dick Markel
Breadbaker: Bonnie Pechar
Ushers: John Brien, C.J. O’Neill, Tom Kiser, Charmaine Welch, Joy Floyd, John Buric
Altar Guild: Lynn Lewis, Maria Long, Carleen Wald
Flower Guild: Rob Carpenter
Hospitality: NEEDED
VPOD: Ellison Clary

Serving at 7:00 p.m. (Sung Compline)
Officiant: ACS+
Lector: N/A
Thurifer: N/A
Crucifer/Server (EM): N/A
Hosts: N/A

February 9, 2020, The Fifth Sunday after the Epiphany
First Lesson: Isaiah 58:1-9a, [9b-12]
Psalm: Psalm 112:1-9, (10)
Second Lesson: 1 Corinthians 2:1-12, [13-16]
Gospel: Matthew 5:13-20

Serving at 8:00 a.m.
Celebrant & Preacher: ACS+
Lector: Katie Nelson
Subdeacon: Marie Cook Irving
Acolyte: Vera Greene
Ushers: Elaine Jones, Debbie Brooks
VPOD: Mary Lynn Sepkowitz

Serving at 10:45 a.m
Celebrant: JEP+
Preacher: ACS+
Assisting/Deacon: ROS+
Subdeacon: Charlie Caldwell
Verger: Doug Hutto
Eucharistic Ministers: Bonnie Pechar, Lyn Holt, Jo Anne Blackstone, Michael Spivey, Josiah Daniels
Lectors: Matt Murphy, NEEDED
Acolytes: Maurice Clarke, Wesley Morgan, Elizabeth Murphy, Caryn King, Christina O’Neill
Intercessors: Alice Dresser, Kusawn Foster
Breadbaker: Juidth Johnson
Ushers: Michael Berry, Carlos Gonzalez, Toni Moore, Frank Steele, Derek Macauley, Damian Bracy, Humberto Metz
Altar Guild: Natalie Sayles, Ann Hinson, Mary Virginia Woodall, Anita Smith
Flower Guild: Steve Thomas, Frank Steele
Hospitality: Tony Craghead
VPOD: Erin Chantry

Serving at 5:00 p.m. (Evensong)
Officiant: JEP+
Lector: Abigail Cudabac
Thurifer: Steven Aycock
Crucifer/Server (EM): Jeff Drum
Hosts: Bob Atkins, Marcus Clarke